לא טוב להיות לבד. עדיף בזוגות וכדאי מדי פעם לגוון בשלישייה
 
ככל שנשכיל ונחכים להעניק לגולש תחושה שמכירים אותו ומדברים (במקרה הזה כותבים...) ישירות אליו כך נסיר מחסומים והתנגדויות ששתולות ב-DNA הצרכני שלו ונייצר יותר חוטים רגשיים המחברים בינו לבין המוצר או השירות שהאתר מציע לו. כבר סיבה מספיק טובה לפנות אליו בגוף ראשון. אבל איך נדע אם הגולש הוא זכר או נקבה?

אז זהו, כנראה שלעולם לא נדע. אבל, עדיין יש דרכים לעקוף את המוקש ולפנות אל כל גולש בגוף ראשון – יהיה מינו אשר יהיה – ולתת לו או לה את התחושה שהפנייה היא אליו ובגוף הנכון. איך? אתחיל בדוגמא:
לפני שנים קיבלתי מייל לקראת הבחירות ואשר פנייתו אלי נכתבה כך:
איתן כרמי היקרה... אין צורך להמשיך, שכן כבר על הפתיחה ברור היה שהכותב לא יודע מי אני, הוא אפילו לא יודע אם אני גבר או אשה. לא רק זאת, הכותב אפילו לא ניסה לדלג מעל המשוכה ולפנות אלי כך: איתן כרמי שלום רב... ורק אז לפרוס את משנתו. ועכשיו לעניינינו.
 
בקשתי אליך היא אחת. את הפסקה הבאה לקרוא פעם אחת בלשון זכר ופעם אחת בלשון נקבה.
"אם ברצונך להחזיק את הגולש באתר שלך עליך לחזר אחריו, לתת לו תחושה של רצוי, לגרום לו לרצות לקרוא את הטקסט שכתבת ללא מעצורים. ומה יכול לעצור את שטף הקריאה? שגיעות קתיב, שגיאות דקדוק כמו שלוש כיסאות, משפטים פתלתלים וארוכים כאורך הגלות ושאר ירקות עליהן כתבתי לך במאמר עשר הדיברות לכתיבה נכונה. אבל מעבר לכל אלה, פנייה לזכר בלשון נקבה ולהיפך, גורמים לגולש ניכור, תחושה של זלזול, אולי אפילו עלבון (איתן כרמי היקרה... לא ככה פונים לגבר כשרוצים לשכנע אותו להצביע למועמד מסויים, נכון?) דחייה ורצון ללחוץ על מקש ה-BACK. כמובן שבאפשרותך לכתוב ברבים, ועדיין, לשון רבים לא מייצרת את יחסי הקרבה שרצית להשיג. לכן. מהיום אני ממליץ לך חמות להתחיל לכתוב בלשון יוניסקס".

קראת פעמיים? שמת לב שאפשר לקרוא את הטקסט הזה בגוף זכר ובגוף נקבה? הבחנת שלא כתבתי ולו פעם אחת את/ה או גולש/ת יקר/ה? הנה הפעלים ושמות העצם והגוף בהם השתמשתי בפסקה:
בִּרְצוֹנְךָ / בִּרְצוֹנֶךְ
עָלֶיךָ/ עָלַיִךְ
לְךָ/ לַךְ
בְּאֶפְשָרוּתְךָ/בְּאֶפְשָרוּתֶךְ

לא קשה במיוחד, נכון? אני חייב להיות איתך כנה. לא קשה אבל דורש תשומת לב ותרגול, ולפעמים צריך לעשות מעקפים קטנים כדי שאפשר יהיה להשתמש בסוג זה של פניה. יתכן שזו הסיבה מדוע מעטים הם הכותבים ביוניסקס – כולל כותבים מקצועיים וטובים – אבל, זו בדיוק הסיבה מדוע כדאי לך לכתוב כך. הטקסטים שלך יהיו "חריגים" למול טקסטים באתרים אחרים. חריגים לטובה שכן טקסט ביוניסקס מזמין לקריאה, יוצר אוירה נוחה ונעימה, ובשורה התחתונה – סוללים את דרכו לאקט של רכישה, הזמנה, יצירת קשר איתך.
ולסיכום סוגיית הגברת והאדון
אין לאיש מאיתנו סיכוי לדעת עם הגולש באתר שלנו הוא גבר או אשה. ועדיין, לכולנו ברור שפניה ישירה "כאילו" אנחנו יודעים את מינו של הגולש נותנת לו תחושה נוחה יותר. הטקסט נקרא באופן שוטף והמחסומים וההתנגדויות מתמוססים. לכן, כדאי לסגל את כתיבת היוניסקס שנותנת לכל אחד את התחושה שכותבים אליו ורק אליו. לא משנה עם הגולש אדון או גברת, יוניסקס מדבר עם כולם – כמו שיחה בארבע עיניים.